نگارستان ملى

 1(56).jpg

نگارستان ملى کشور قبل از جنگ هاى داخلى در کابل ٨٣٠ اثر داشت که در زمان جنگ ها بيش از ٤٠٠ اثر آن تخريب و يا به غارت برده شد و اکنون دوباره اين رقم به ٧٠٠ رسيده است . اين مطلب را سيد عبدالفتاح عادل رئيس نگارستان ملى، به تاريخ ١١جدى سال روان به آژانس خبرى پژواک اظهار داشت . نگارستان ملى درسال ١٣٦٢ که در آن زمان بنام نگارخانه ملى مسمى بود آغاز به فعاليت نموده ، در اوايل دوصد اثر نقاشى داشت که اکثريت آن از ارگ رياست جمهورى وشمارى ديگرى آن ازرياست موزيم کابل به آنجا انتقال يافته بود. بعد از چند مدتى که نگارخانه ملى به گالرى ملى مسمى گرديد رقم آثارآن تا سال ١٣٧٠به ٨٣٠ افزايش يافت . اما به اساس معلومات عادل ،دراثر جنگهاى بيش از دونيم دهه در کشور ٢٠٠ اثر نگارستان ملى به غارت رفت و ٢١٠ اثر آن توسط طآلبان ا ز بين برده شد وتعمير آن واقع درآسمايى وات کابل نيزقسما تخريب گرديد . عادل مى گويد که نگارستان ملى دردوران حکومت انتقالى حامد کرزى به همکارى مالى و تخنيکى سفارت امريکا ودولت يونان مجدداً بازسازى گرديد ونام آن که از گالرى ملى ، به نگارستان ملى مبدل شد . در نگارستان ملى نمونۀ از آثار پروفيسورغلام محمد ميمنگى ، استاد عبدالغفور بريشنا ، استادغوث الدين ، استاد قربانعلى ، استادخيرمحمد يارى ، استاد يوسف آصفى ، استاد يوسف کهزاد ، استاد کريم شاه خان ، استادعبدالودود ، استادعبدالشکورخسروى ، استادحفيظ الله وفا ، استادخيرمحمد عطايى وديگرنقاشان موجوداست ، که آثار موجود در نگارستان ملى شامل خطاطى ، نقاشى ، ميناتور، مجسمه سازى ، سوزن دوزى و غيره شامل گنجينه نگارستان ملى تشکيل ميدهد .

تعميررياست نگارستان ملى .
16(2).jpg
 
تابلوى داکتربرايډن آخرين سرباز عساکر بريتانيا از افغانستان که در حالت برداشتن جراحت درحال خروج ازافغانستان مى باشد ، اثرى از استاد بريشنا .
9(35).jpg
نماى از اثراستاد غوث الدين که ظلم چنگيز درآن به نظر ميخورد 3(51).jpg
نماى از دهليز در داخل رياست نگارستان

                                    موزيم ملى

موزيم ملى براى نخستين بار در سال ١٩١٩ ميلادى در باغ باﻻ کابل ايجاد گرديد و بعداً در سال ١٩٣١ به محل فعلى ( دارالامان ) منتقل گرديد. در اين موزيم آثار تاريخى دوره هاى مختلف نگهدارى ميگرديد، که از شعله هاى جنگ هاى طولانى در امان نماندند. عمراخان مسعودى، رئيس اين موزيم به تاريخ ٢٨ حوت به آژانس خبرى پژواک گفت که در جريان سال هاى جنگ ٧٠ در صد آثار موزيم ، سرقت و يا هم از بين رفته است. به گفته وى، آثار باقى مانده تماما سالم نبوده و شمار از آنها متضرر گرديده است. تعمير اين موزيم نيز محفوظ نمانده و در جريان سال هاى جنگ قسمت هاى مختلف آن تخريب گرديده بود . کار باسازى اين تعمير در سال ٢٠٠٣ ميلادى به مساعدت مالى دولت يونان، سفارت امريکا و سازمان يونسکو آغاز و در سال ٢٠٠٤ به مصرف ٣٥٠٠٠٠ هزار دالر امريکايى بازسازى گرديد..

 

5%20(Small)(61).JPG
آثار که توسط آريايى هاى قديم و نورستانى هاى فعلى ساخته شده است.6%20(Small)(69).JPG

                             چهلستون/>

جنگ هاى طولانى در افغانستان ، مانند ديگر آثار تاريخى و محلات باستانى، قصر تاريخى چهلستون کابل را نيز ويران نموده است. سنگ تهداب اين قصر را امير عبدالرحمن خان در سال ١٣٠٦ هجرى قمرى گذاشت و کار اعمار آن بعد از سه سال تکميل گرديد. گفته ميشود که اين تعمير چهار طبقۀ را امير عبدالرحمن خان به پسر خود امير حبيب الله خان اعمار نموده بود. در اطراف اين تعمير برج هاى سنگى، در طبقه تحتانى آن اتاق هاى خاص به اندازه يک و نيم در يک و نيم متر براى حفظ و نگهدارى آثار و درطبقه دوم يک تالار بزرگ براى جلسات نيز داشت. اين تعمير که به مهارت خاص اعمار گرديده است ، درخت هاى مختلف ميوه دار در اطراف آن قد برافراشته و به زيبايى تعمير افزوده بود. اما جنگ هاى طولانى زيبايى اين تعمير را از بين برده، ديوار هاى آن به اثر اصابت گلوله هاى راکت سوراخ سوراخ شده و اتاق هاى آن به مخروبه ها مبدل گرديده است.

2%20(Small)(70).JPG
قسمت ويران شده قصر
1%20(Small)(78).JPG
تعمير قصر چهل ستون
/ 18 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهران

سلام وبلاگ بسيار عالی داريد. از اطلاعاتتان حتما استفاده خواهم کرد. می خواستم بدانم نام باستانی شهر کابل چه بوده آيا همان گندار کتیبه داریوش يا گندهارای هندوان باستان است و يا همان شهر نيکه است که در گزارش مورخين يونانی آمده ؟ ضمنا آیا رودخانه کوبها یا کوفس که در گزارش مورخین یونانی همان رود کابل بوده؟

علی

بسياروبلاگت قشنگ است هموطن لينک مرا هم بگذار...البته من گذاشتم..

مهاجر افغانی

سلام . عکس ها زیبا بود . در مورد کشور نیز قشنگ گفته بودید . حق نگهدارتان باد .

احمد

دوستان به این سایت که در این نزدیکی مقابل شده ام مراجعه کنید. خیلی با محتوا و دور از هر نوع بدبینی ها و ... معمولی بسیاری از سایت های دیگر است. http://www.afghan-german.com

هارون راعون

سلام عزيز! عيدت مبارک باد! اميد هميشه سبز و سر حال باشی. خيلی از اين معلومات را به خودم کاپی کردم. سبز باشی

جشنواره ريشه های مشترک ايران و افغانستان

با سلام. سايت رسمی جشنواره ريشه های مشترک ايران و افغانستان راه اندازی شد. در صورت تمايل لوگوی سايت را در وبلاگ خود قرار دهيد. ما نيز در قسمت وبلاگها به شما لينک می دهيم... *** جشنواره «ريشه هاي مشترك» به منظور بررسي پيشينه هاي مشترك فرهنگي، تاريخي دو كشور ايران و افغانستان كه در يك حوزه تمدني قرار مي گيرند و نيز شناخت پتانسيل هاي موجود براي تعاملات گسترده تر علمي، فرهنگي بين دو ملت و ارائه راهكارهاي مطلوب در اين زمينه برگزار خواهد شد.

e-afghan

دوستان حتما به ما سری بزنید: www.e-afghan.tk

فيض

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته! دوست گرامی صفحه تنویر با مطالب جدید منتظر قدم های گرم تان و به امید انتقاد و نظریات سازنده شما عزیزان. در پناه حق باشید به امید کامیابی شما

محمدصادق

سلام. هرروزتان نوروز نوروز تان پيروز www.kabultv.blogfa.com

وب لاگ مقبولی داری . مره بسیار خوشم امد. خوش مشم که از ما هم سری بزنی. دیده بر قدمای سبزت هستم باشد که بیایی رفیق من سنگ صبور غمهام،به دیدنم بیا که خیلی تنهام هیشکی نمیفهمه چه حالی دارم،چه دنیای رو به زوالی دارم